مقایسه کولینگ تاور جریان مخالف و جریان متقاطع

ما در این مقاله به این سوال مهم پاسخ خواهیم داد که بین دو نوع کولینگ تاور جریان مخالف (کانتر فلو) و جریان متقاطع (کراس فلو) کدام یک از راندمان بالاتری برخوردار بوده و اگر قصد خرید برج داریم کدام مدل برای هدف مورد نظر ما مناسب تر است. 

برج خنک کننده ( کولینگ تاور )

انتخاب برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده (1)

پکینگ برج خنک کننده

جهت جریان در برج خنک کننده کراس فلو و کانتر فلو

فرق کولینگ تاور جریان مخالف (کانتر فلو) و جریان متقاطع (کراس فلو) در جهت برخورد مسیر عبور آب و هوای عبوری از برج خنک کننده است. در برج CROSS FLOW هوا به صورت افقی وارد شده با جریان آب در گردش که به صورت عمودی در حال ریزش بر روی پکینگ است برخورد کرده و زاویه این برخورد 90 درجه میباشد. برج خنک کننده کراس فلودر کولینگ تاور COUNTER FLOW برخلاف برج جریان متقاطع هوا در مسیر مخالف سقوط جریان آب بر روی پکینگ حرکت کرده و با زاویه 180 درجه با آب در گردش داخل پکینگ برخورد میکند. ما در این مقاله صرفا برج خنک کننده هایی که دارای فن مکنده جانمایی شده در قسمت فوقانی برج هستند را بررسی خواهیم کرد.

برج خنک کننده کانتر فلو

فضای مورد نیاز کولینگ تاور جریان مخالف

طبق بررسی های صورت گرفته تا برج خنک کننده با ظرفیت 750 تن تبرید، برج جریان مخالف فضای کمتری نسبت به برج جریان متقاطع اشغال می کند. ولی این موضوع عمومیت ندارد به دلیل اینکه کولینگ تاور جریان متقاطع دو ورودی هوا داشته و نوع کانتر فلو دارای 4 ورودی هوا است و باید فضای اطراف آن را بیشتر خالی کرد تا هوا بتواند به راحتی داخل برج گردد.

پکینگ شانه تخم مرغی

پکینگ شانه تخم مرغی

برج خنک کننده جریان متقاطع

برج خنک کننده جریان متقاطع

تعمیر و نگهداری کولینگ تاور جریان متقاطع

کولینگ کولینگ تاور کراس فلو یک فضای باز بزرگ در داخل بدنه خود دارد که کار بازرسی، تعمیرات و تعویض تجهیزات را بسیار آسان میکند. در برج کانتر فلو به خاطر ماهیت ساختاری آن دسترسی به قسمت های مختلف خیلی آسان نبوده و تعمیرات و تعویض لوازم جانبی آن وقت و هزینه زیادی میبرد.

تعویض پکینگ کولینگ تاور

تعویض پکینگ

تعمیرات فن کولینگ تاور

تعمیر فن

سیستم توزیع آب

در کولینگ تاور کراس فلو آب به بالای برج پمپاژ شده و آنجا به درون یک سینی میریزد. در کف سینی تعدادی نازل تعبیه شده که برای توزیع آب از فشار استاتیک داخل سینی کمک میگیرند. در نتیجه برای سایزینگ پمپ آب در گردش فقط باید افت فشار داخل لوله ها و هد مورد نیاز برای پمپاژ آب تا سقف برج  را در نظر گرفت. در کولینگ تاور جریان مخالف آب با فشار به درون لوله وارد شده و از طریق یک سری لوله جانبی وارد نازل ها میگردد و پمپ باید تمام این فشار را برای آب در گردش تامین نماید که به نسبت عدد بزرگتری است.

لوله ارم 2

اسپرینکلر برج گرد

آب پخش کن برج خنک کننده

نازل برج مکعبی

نتیجه گیری

هر دو نوع کولینگ تاور کراس فلو کانتر فلو بسته به شرایط محیطی و فرایندی مزایا و معایبی به همراه دارند. برج خنک کننده جریان متقاطع برای تعمیرات گزینه بهتری بوده و در دبی های متغیر نیز به دلیل سیستم توزیع آبش بهتر کار میکند. از آن سو برج خنک کننده جریان مخالف فضای کمتری اشغال کرده و برای مواردی که وزن سازه مهم است گزینه مناسب تری است. از نظر راندمان کاری نسبت به سایز و برق مصرفی نیز در رده بالاتری قرار میگیرد.

بیشتر بخوانید :

محاسبه ظرفیت برج خنک کننده

منبع : spxcooling