مقایسه کولینگ تاور جریان مخالف و جریان متقاطع

ما در این مقاله به این سوال مهم پاسخ خواهیم داد که بین دو نوع کولینگ تاور جریان مخالف (کانتر فلو) و جریان متقاطع (کراس فلو) کدام یک از راندمان بالاتری برخوردار بوده و اگر قصد خرید برج داریم کدام مدل برای هدف مورد نظر ما مناسب تر است. شما در صفحه انتخاب کولینگ تاور میتوانید دستگاه متناسب با فرایند مورد نظر خود را اتنخاب نمایید. پیشنهاد ما برج خنک کننده مکعبی است که بالاترین راندمان و کمترین تعمیر نگهداری را داراست.

فرق کولینگ تاور جریان مخالف (کانتر فلو) و جریان متقاطع (کراس فلو) در جهت برخورد مسیر عبور آب و هوای عبوری از برج خنک کننده است. در برج CROSS FLOW هوا به صورت افقی وارد شده با جریان آب در گردش که به صورت عمودی در حال ریزش بر روی پکینگ است برخورد کرده و زاویه این برخورد 90 درجه میباشد. 

دیاگرام جهت جریان در کولینگ تاور جریان مخالف و جریان متقاطع

در تصاویر زیر جهت ورود هوا و جهت ریزش آب برای هر دو برج کانتر فلو و کراس فلو نشان داده شده است. در برج جزیان متقاطع هوا فقط از دو سمت وارد برج شده و در دو سمت دیگر ورودی برای هوا وجود ندارد. بر خلاف آن در کولینگ تاور جریان مخالف هوا میتواند از چهار طرف وارد دستگاه شود.

برج خنک کننده کراس فلو

در کولینگ تاور COUNTER FLOW برخلاف برج جریان متقاطع هوا در مسیر مخالف سقوط جریان آب بر روی پکینگ حرکت کرده و با زاویه 180 درجه با آب در گردش داخل پکینگ برخورد میکند. ما در این مقاله صرفا برج خنک کننده هایی که دارای فن مکنده جانمایی شده در قسمت فوقانی برج هستند را بررسی خواهیم کرد.

برج خنک کننده کانتر فلو

فضای مورد نیاز کولینگ تاور جریان مخالف

طبق بررسی های صورت گرفته تا برج خنک کننده با ظرفیت 750 تن تبرید، برج جریان مخالف فضای کمتری نسبت به برج جریان متقاطع اشغال می کند. ولی این موضوع عمومیت ندارد به دلیل اینکه کولینگ تاور جریان متقاطع دو ورودی هوا داشته و نوع کانتر فلو دارای 4 ورودی هوا است و باید فضای اطراف آن را بیشتر خالی کرد تا هوا بتواند به راحتی داخل برج گردد.

برج خنک کننده جریان متقاطع

برج خنک کننده جریان متقاطع (Cross Flow Cooling Tower) که معمولا از جنس فایبرگلاس طراحی و ساخته شده مشخصاتی مانند حوضچه توزیع آب، تعمیرات راحت، سهولت تامین لوازم یدکی و جابجایی آسان را داشته و به دلیل شکل ذوزنقه ای نمی توان از هر نوع پکینگی در آن استفاده کرد.

تعمیر و نگهداری کولینگ تاور جریان متقاطع 

کولینگ تاور کراس فلو یک فضای باز بزرگ در داخل بدنه خود دارد که کار بازرسی، تعمیرات و تعویض تجهیزات را بسیار آسان میکند. در برج کانتر فلو به خاطر ماهیت ساختاری آن دسترسی به قسمت های مختلف خیلی آسان نبوده و تعمیرات و تعویض لوازم جانبی آن وقت و هزینه زیادی میبرد.

برج خنک کننده مکعبی

برج خنک کننده مکعبی صنعتی که معمولا از جنس فایبرگلاس طراحی و ساخته شده ویژگی مانند توزیع آب ثابت، حداقل تعمیرات، عدم نیاز به فونداسیون، وفور لوازم یدکی و جابجایی آسان را داشته و به دلیل شکل مکعبی کولینگ تاور میتوان از انواع پکینگ در آن استفاده کرد.

سیستم توزیع آب

در کولینگ تاور کراس فلو آب به بالای برج پمپاژ شده و آنجا به درون یک سینی میریزد. در کف سینی تعدادی نازل تعبیه شده که برای توزیع آب از فشار استاتیک داخل سینی کمک میگیرند. در نتیجه برای سایزینگ پمپ آب در گردش فقط باید افت فشار داخل لوله ها و هد مورد نیاز برای پمپاژ آب تا سقف برج  را در نظر گرفت. در کولینگ تاور جریان مخالف آب با فشار به درون لوله وارد شده و از طریق یک سری لوله جانبی وارد نازل ها میگردد و پمپ باید تمام این فشار را برای آب در گردش تامین نماید که به نسبت عدد بزرگتری است.

برج خنک کننده گرد

برج خنک کننده گرد (مخروطی شکل) که از جنس فایبرگلاس طراحی و تولید شده مشخصاتی مانند سیستم توزیع هوای یکنواخت، کمترین نیاز تعمیرات، فراوانی لوازم جانبی را داشته و به دلیل شکل گرد آن میتوان از پکینگ هات رول در آن استفاده کرد.

نتیجه گیری

هر دو نوع کولینگ تاور کراس فلو کانتر فلو بسته به شرایط محیطی و فرایندی مزایا و معایبی به همراه دارند. برج خنک کننده جریان متقاطع برای تعمیرات گزینه بهتری بوده و در دبی های متغیر نیز به دلیل سیستم توزیع آبش بهتر کار میکند. از آن سو برج خنک کننده جریان مخالف فضای کمتری اشغال کرده و برای مواردی که وزن سازه مهم است گزینه مناسب تری است. از نظر راندمان کاری نسبت به سایز و برق مصرفی نیز در رده بالاتری قرار میگیرد.