مقایسه پکینگ PP و PVC برج خنک کننده

پکینگ هایی که در دسته بندی پکینگ فیلم کولینگ تاور وجود دارند را می توان با دو جنس PP (پلی پروپیلن) و یا PVC (پلی وینیل کلراید) تولید و مقایسه کرد. پکینگ فیلم همان طور که از نامش پیداست از اتصال یک سری ورق پلاستیکی (جنس PP یا PVC) به هم تولید میگردد. تفاوت این دو نه تنها در جنس ماده تشکیل دهنده بلکه در نوع اتصال ورق ها به همدیگر نیز هست. در پکینگ PVC از چسب و در پکینگ PP از جوش اولتراسونیک برای جوش دادن ورق در نقاط از پیش تعیین شده استفاده میگردد. 

برج خنک کننده ( کولینگ تاور )

انتخاب برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده (1)

پکینگ برج خنک کننده

تفاوت روش تولید پکینگ PP و PVC

جنس با توجه به پیشرفت گسترده در صنایع مختلف و لزوم به کارگیری فن آوری نوین برای کاهش تلفات تولید و بهره وری بیشتر از تجهیزات موجود، شرکتهای تولید کننده پکینگ فیلم نیز برای افزایش راندمان کارکرد محصولات، به مرور مشی تولیدی خود را از تولید پکینگ PVC به سمت تولید پکینگ PP تغییر داده اند. به دلیل مشخصات ساختاری پلیمر پلی پروپیلن، فرم دهی و تولید ورق آن نیاز به توانایی تکنولوژیکی بالایی دارد. بدین منظور ابتدا با اکسترود کردن صفحات در یک دمای خاص آن را وارد قالب کرده تا به فرم دلخواه به آن شکل بدهند و در عین حال خواص مکانیکی مورد نظر را نیز در این صفحات موجدار حفظ کنند. با انبارش این صفحات در پالت آنها به محل سایت فرستاده می شوند تا جوش داده شده و در داخل برج چیده شوند.

مقایسه پکینگ PP و PVC برج خنک کننده در روش تولید ورقمقایسه دمای قابل تحمل

در کولینگ تاور همیشه این احتمال وجود دارد که سطح پکینگ با آب بسیار داغ در تماس مستقیم باشد. پکینگ PP میتواند در زمان کوتاه تا 90 درجه سانتیگراد دما را تحمل نماید. برای بعضی موارد خاص پکینگ PP تولید میشوند که حتی تا 120 درجه دما را میتوانند تحمل کنند. در صورتی که پکینگ PVC تولید شده از جنس مرغوب نهایتا تا 55 درجه قابلیت تحمل داشته و در دمای بالاتر از آن دفرمه شده و شکل اولیه خود را از دست میدهد.

پکینگ فیلم

پکینگ فیلم

پکنگ اسپلش

پکینگ اسپلش

مقایسه پکینگ PP و PVC در روش اتصال

با استفاده از تکنولوژی جوش پلاستیک در تولید پکینگ PP و حذف چسب طول عمر آنها به مراتب بیشتر شده است. در این روش در نقاط جوش با ذوب فیلم PP اتصال پایداری به وجود می آید که بسته به نوع پکینگ تعداد آنها به 23000 اتصال در هر متر مکعب نیز میرسد. در اتصال نقاط مختلف پکینگ از هیچ حلالی استفاده نشده و جوشی بودن اتصالات سبب میگردد سطوح تا حدودی جای بازی بر روی هم را داشته باشند تا از ترک خوردن و ایجاد تنش جلوگیری شود.

مقایسه پکینگ PP و PVC برج خنک کننده در روش اتصال

بیشتر بخوانید :

مقایسه کولینگ تاور گرد و مکعبی

جوشی بودن اتصالات و اتوماسیون عمل جوشکاری سبب کاهش بسیار زیاد زمان تولید میگردد که در اورهال برج خنک کننده بسیار حائز اهمیت است. استفاده از چسب برای اتصال علاوه بر افزایش زمان به علت دستی بودن فرایند چسب کاری دارای دقت پایین تری است. هم چنین اتصالات چسبی به مرور زمان در اثر برخورد با مواد شیمیایی تزریقی به آب از بین رفته و باعث میشود تا صفحات از یکدیگر جدا شده و عمل پخش آب به خوبی صورت نگیرد.

پکینگ شانه تخم مرغی

پکینگ شانه تخم مرغی

برج خنک کننده جریان متقاطع

برج خنک کننده جریان متقاطع

مقاومت در برابر اشعه UV پکینگ PP

پکینگ های PP به دلیل افزودن مواد Anti UV دارای مقاومت عالی در برابر نور آفتاب هستند و با گذشت زمان ترد و شکننده نمیشوند. در صورتی که پکینگ های PVC پس از یک دوره استفاده خرد شده و تکه های آن داخل حوضچه آب ریخته و با پمپاژ به درون سیکل فرایندی، مشکل گرفتگی را برای مبدل ها، پمپ ها و دیگر تجهیزات موجود در مسیر آب خنک کننده به وجود می آورند.

بیشتر بخوانید :

طراحی برج خنک کننده

به دلیل مقاومت اتصال جوشی و خرد نشدن پکینگ پس از یک دوره استفاده، میتوان در هنگام تعمیرات اساسی آنها را از داخل برج تخلیه کرد و با فشار آب یا هوا جلبک ها و رسوبات را از آنها زدود و دوباره از آنها استفاده نمود. کاری که در مورد پکینگ های PVC امکان پذیر نیست.

پکینگ گرید اسپلش

پکینگ گرید اسپلش

برج خنک کننده بتنی

برج خنک کننده بتنی

مقایسه مقاومت مکانیکی پکینگ PP و PVC

روش مرسوم و تجاری در ساخت فیلم های PVC این است که به فیلم صاف حرارت داده میشود و توسط قالب های مخصوص سطح آن را شیاردار کرده و شکل میدهند. این روش باعث تضعیف ساختار پلیمری گشته و این مشکل وجود دارد که با اندک حرارتی فیلم ها به حالت اولیه خود بازگردند که به این حالت recovery گفته میشود.در پکینگ های PP به دلیل استفاده از مواد دست اول و افزودن یک سری مواد خاص به آن و فرم دهی به ورق PP در همان حالت خمیری تنش در ورق های شیار داده شده به وجود نمی آید و باعث طول عمر بالای آن می گردد. بدین ترتیب بلوک ها مراحل تولیدی کمتری را گذرانده و پلیمر نیز با سیکل های ذوبی کمتری مواجه شده که باعث تقویت خواص مکانیکی آن میگردد.

مقایسه پکینگ PP و PVC برج خنک کننده در مقاومت مکانیکی

نتیجه گیری

با در نظر گرفتن موارد فوق می توان گفت که پکینگ PP مزایای بسیار بالاتری نسبت به پکینگ PVC داشته و از نظر فنی و اقتصادی برای جایگزینی پکینگ PVC توجیه دارد. هم چنین با توجه به تولید پکینگ اسپلش با هزینه کمتر و ضد رسوب بودن آن به صورت کلی مصرف پکینگ فیلم (چه PP و چه PVC) در صنعت برج خنک کننده رو به کاهش رفته و پکینگ های اسپلش به تدریج جایگزین آنها می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید روی این لینک کلیک بفرمایید.

بیشتر بخوانید :

تعمیرات برج خنک کننده