مقایسه پکینگ PP و PVC برج خنک کننده

 شما در صفحه انتخاب پکینگ برج خنک کننده میتوانید دستگاه متناسب با فرایند مورد نظر خود را اتنخاب نمایید.محصولاتی که در دسته بندی پکینگ فیلم برج خنک کننده طبقه بندی شده اند را می توان با دو جنس PP (پلی پروپیلن) و یا PVC (پلی وینیل کلراید) تولید کرد. هر کدام از این دو جنس مزایا و معایبی داشته که ما در مقاله زیر به مقایسه مشخصات فنی پکینگ PP و PVC خواهیم پرداخت و با جزییات در باره آنها توضیح داده خواهد شد.

پکینگ فیلم همان طور که از نامش پیداست از اتصال یک سری ورق پلاستیکی (جنس PP یا PVC) به هم تولید میگردد. تفاوت این دو نه تنها در جنس ماده تشکیل دهنده بلکه در نوع اتصال ورق ها به همدیگر نیز هست. در پکینگ PVC از چسب و در پکینگ PP از جوش اولتراسونیک برای جوش دادن ورق در نقاط از پیش تعیین شده استفاده میگردد.

تفاوت روش تولید پکینگ PP و PVC

با توجه به پیشرفت گسترده در صنایع مختلف و لزوم به کارگیری فن آوری نوین برای کاهش تلفات تولید و بهره وری بیشتر از تجهیزات موجود، شرکتهای تولید کننده پکینگ فیلم نیز برای افزایش راندمان کارکرد محصولات، به مرور مشی تولیدی خود را از تولید پکینگ PVC به سمت تولید پکینگ PP تغییر داده اند. به دلیل مشخصات ساختاری پلیمر پلی پروپیلن، فرم دهی و تولید ورق آن نیاز به توانایی تکنولوژیکی بالایی دارد. بدین منظور ابتدا با اکسترود کردن صفحات در یک دمای خاص آن را وارد قالب کرده تا به فرم دلخواه به آن شکل بدهند و در عین حال خواص مکانیکی مورد نظر را نیز در این صفحات موجدار حفظ کنند. با انبارش این صفحات در پالت آنها به محل سایت فرستاده می شوند تا جوش داده شده و در داخل برج چیده شوند.

تولید ورق PP پکینگ کولینگ تاور

مقایسه دمای قابل تحمل پکینگ PP و PVC

در کولینگ تاور همیشه این احتمال وجود دارد که سطح پکینگ با آب بسیار داغ در تماس مستقیم باشد. پکینگ PP میتواند در زمان کوتاه تا 90 درجه سانتیگراد دما را تحمل نماید. برای بعضی موارد خاص پکینگ PP تولید میشوند که حتی تا 120 درجه دما را میتوانند تحمل کنند. در صورتی که پکینگ PVC تولید شده از جنس مرغوب نهایتا تا 55 درجه قابلیت تحمل داشته و در دمای بالاتر از آن دفرمه شده و شکل اولیه خود را از دست میدهد.

تفاوت روش اتصال ورق های پکینگ PP و PVC

با استفاده از تکنولوژی جوش پلاستیک در تولید پکینگ PP و حذف چسب طول عمر آنها به مراتب بیشتر شده است. در این روش در نقاط جوش با ذوب فیلم PP اتصال پایداری به وجود می آید که بسته به نوع پکینگ تعداد آنها به 23000 اتصال در هر متر مکعب نیز میرسد. در اتصال نقاط مختلف پکینگ از هیچ حلالی استفاده نشده و جوشی بودن اتصالات سبب میگردد سطوح تا حدودی جای بازی بر روی هم را داشته باشند تا از ترک خوردن و ایجاد تنش جلوگیری شود.

جوش ورق پکینگ پلی پروپیلن

جوشی بودن اتصالات و اتوماسیون عمل جوشکاری سبب کاهش بسیار زیاد زمان تولید میگردد که در اورهال برج خنک کننده بسیار حائز اهمیت است. استفاده از چسب برای اتصال علاوه بر افزایش زمان به علت دستی بودن فرایند چسب کاری دارای دقت پایین تری است. هم چنین اتصالات چسبی به مرور زمان در اثر برخورد با مواد شیمیایی تزریقی به آب از بین رفته و باعث میشود تا صفحات از یکدیگر جدا شده و عمل پخش آب به خوبی صورت نگیرد.

مقاومت در برابر اشعه UV پکینگ PP

پکینگ های PP به دلیل افزودن مواد Anti UV دارای مقاومت عالی در برابر نور آفتاب هستند و با گذشت زمان ترد و شکننده نمیشوند. در صورتی که پکینگ های PVC پس از یک دوره استفاده خرد شده و تکه های آن داخل حوضچه آب ریخته و با پمپاژ به درون سیکل فرایندی، مشکل گرفتگی را برای مبدل ها، پمپ ها و دیگر تجهیزات موجود در مسیر آب خنک کننده به وجود می آورند.

به دلیل مقاومت اتصال جوشی و خرد نشدن پکینگ پس از یک دوره استفاده، میتوان در هنگام تعمیرات اساسی آنها را از داخل برج تخلیه کرد و با فشار آب یا هوا جلبک ها و رسوبات را از آنها زدود و دوباره از آنها استفاده نمود. کاری که در مورد پکینگ های PVC امکان پذیر نیست

مقایسه مقاومت مکانیکی پکینگ PVC و PP

روش مرسوم و تجاری در ساخت فیلم های PVC این است که به فیلم صاف حرارت داده میشود و توسط قالب های مخصوص سطح آن را شیاردار کرده و شکل میدهند. این روش باعث تضعیف ساختار پلیمری گشته و این مشکل وجود دارد که با اندک حرارتی فیلم ها به حالت اولیه خود بازگردند که به این حالت recovery گفته میشود.

مقاومت مکانیکی پکینگ PP

در پکینگ های PP به دلیل استفاده از مواد دست اول و افزودن یک سری مواد خاص به آن و فرم دهی به ورق PP در همان حالت خمیری تنش در ورق های شیار داده شده به وجود نمی آید و باعث طول عمر بالای آن می گردد. بدین ترتیب بلوک ها مراحل تولیدی کمتری را گذرانده و پلیمر نیز با سیکل های ذوبی کمتری مواجه شده که باعث تقویت خواص مکانیکی آن میگردد.

نتیجه گیری

با در نظر گرفتن موارد فوق می توان گفت که پکینگ PP مزایای بسیار بالاتری نسبت به پکینگ PVC داشته و از نظر فنی و اقتصادی برای جایگزینی پکینگ PVC توجیه دارد. هم چنین با توجه به تولید پکینگ اسپلش با هزینه کمتر و ضد رسوب بودن آن به صورت کلی مصرف پکینگ فیلم (چه PP و چه PVC) در صنعت برج خنک کننده رو به کاهش رفته و پکینگ های اسپلش به تدریج جایگزین آنها می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید روی این لینک کلیک بفرمایید.