محاسبه ظرفیت برج خنک کننده

ظرفیت برودتی برج خنک کننده موضوع بسیار مهمی در هنگام خرید کولینگ تاور است. هنگامی که سایزینگ دستگاه مطابق با نیاز ما نباشد، مشکلات عدیده ای به وجود آمده که بسیاری از آنها قابل اصلاح نبوده و فقط باید به گزینه تعویض و خرید مجدد یک دستگاه دیگر فکر کرد. لذا با کمی دقت در هنگام خرید و درخواست مدارک فنی لازم از فروشنده بابت نحوه محاسبه ظرفیت برج خنک کن میتوان از هزینه های جانبی بعدی جلوگیری کرد.

برج خنک کننده ( کولینگ تاور )

انتخاب برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده (1)

پکینگ برج خنک کننده

تعریف تن تبرید (واحد ظرفیت برج خنک کننده)

در ابتدا باید درباره واحد اندازه گیری ظرفیت برودتی برج خنک کن صحبت کرد. تن تبرید مشهور ترین واحد اندازه گیری برودت تولیدی توسط برج است. اولین کاربرد دستگاه های برودتی، واحدهای تولید یخ هستند و ظرفیت آنها با بر مبنای مقدار وزن یخ تولیدی در طی یک شبانه روز سنجیده می شود. تعریف یک تن تبرید به این صورت میباشد: یک تن تبرید برابر میزان برودت لازم برای تبدیل 907 کیلوگرم (2000 پوند) آب با دمای صفر درجه سانتیگراد (32 درجه فارنهایت) به یخ با دمای صفر درجه سانتیگراد (32 درجه فارنهایت) در طول یک روز میباشد. برای این کار توان 3.517 کیلووات مورد نیاز خواهد بود. 

پکینگ فیلم

پکینگ فیلم

پکنگ اسپلش

پکینگ اسپلش

توان برودتی چیلر

توان برودتی چیلر هم بر همین اساس اندازه گیری می شود. اما توان برودتی برج خنک کن مرتبط با چیلر مقداری بالاتر است. زیرا کولینگ تاور نه تنها گرمایی که چیلر از مجموعه خارج میکند را باید از بین ببرد بلکه گرمای تولیدی توسط خود کمپرسورهای چیلر را نیز باید حذف کند. این مقدار برابر 0.88 کیلووات به ازای هر تن تبرید بود و در نتیجه برج باید به ازای هر تن تبرید 4.397 کیلووات از مجموعه خارج نماید.

برج خنک کننده بتنی

برج خنک کن بتنی

طراحی حرارتی برج خنک کننده

طراحی برج خنک کننده

توان برودتی برج خنک کننده

توان طبق استاندارد CTI تعریف یک تن تبرید در برج خنک کننده به این صورت است: توان مورد نیاز برای تبدیل 3 gpm آب از دمای 95 درجه فارنهایت به 85 درجه فارنهایت در دمای مرطوب 78 درجه فارنهایت. دماهای ذکر شده منطبق بر دمای کارکرد چیلر تراکمی است.

بیشتر بخوانید :

لینک تعریف تن تبرید مطابق با CTI

نتیجه گیری

همان طور که در بالا ذکر شد طبق استاندارد CTI مبنای تعیین ظرفیت کولینگ تاور ظرفیت چیلر مرتبط با آن است. لذا ظرفیت یک کولینگ تاور در صورتی 500 تن تبرید خواهد بود که بتواند جوابگوی نیاز یک چیلر تراکمی با ظرفیت 500 تن تبرید باشد. در شرایط دمایی غیر از آن باید با نرم افزار های مربوطه سایز برج خنک کن تعیین گردد و نمیتوان قوانین استاندارد تعیین ظرفیت برج خنک کننده را در مورد آن به کار برد. در صورت نیاز به راهنمایی برای سایزینگ برج مورد نیاز خود می توانید با ما تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :

طراحی برج خنک کن